معرفی واحد HR

مدیر واحد منابع انسانی مجتمع آموزشی سروش : سحر پرهیزکاری

مشاهده ی رزومه

کارکنان قلب تپنده سازمان محسوب می شوند.

 

مدیریت منابع انسانی یا به اختصار منابع انسانی ( Human resources: management) عبارت است از فرایند کار کردن با افراد، به طوری که این افراد و سازمان‌شان به توانمندی کاملی دست یابند، حتی زمانی که تغییر روی می دهد ، نیاز به کسب مهارت‌های جدید، تقبل مسئولیت‌های جدید و شکل جدیدی از روابط را ملزم باشد.در واقع مدیریت منابع انسانی استفاده از نیروی انسانی در جهت اهداف سازمان است و شامل فعالیت‌هایی نظیر کارمندیابی و جذب، آموزش، حقوق و دستمزد  ، نگهداشت و روابط سازمانی می‌شود.

ممکن است تصور برخی افراد از وظیفه اصلی واحد منابع انسانی سازمان‌ها، انجام فرآیند جذب، استخدام یا تعدیل نیروها باشد. در حقیقت این تفکر رنگ و بوی سنتی دارد، اما باید گفت وجود واحد منابع انسانی در هر سازمان، مستقل از اندازه آن واجب و ضروری است. منابع انسانی از استراتژی گرفته تا تصویر برند و تمام فعالیت‌های مرتبط با کارکنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در این بخش سعی می گردد  نقش های  کلیدی منابع انسانی در موفقیت سازمان  را به صورت خلاصه بیان کنیم .

9 دلیل با اهمیت وجود منابع انسانی (HR) در سازمان ها

  1. بالا بردن بهره‌وری کارکنان:یکی از وطایف منابع انسانی، شناسایی ساختارها و ابزارهایی است که به‌کار گیری آن‌ها به عملکرد بهتر و بهره‌وری بیشتر کارمندان می‌انجامد.
  2. نگهداری کارمندان:منابع انسانی با تلاش برای بهبود فرهنگ سازمانی و ایجاد فضای کاری مثبت، در نگه داشتن کارکنان در سازمان و کاهش نرخ خروج آنان نقش عمده‌ای ایفا می‌کند که این موضوع می‌تواند هزینه‌های جذب سازمان را کاهش دهد.
  3. تدارک برنامه‌های آموزشی:منابع انسانی با فراهم کردن برنامه‌ها و ایجاد فرصت‌های آموزشی برای کارکنان در بالا بردن دانش و مهارت‌های افراد سازمان نقش مهمی ایفا می‌کند. است.
  4. سنجش و بهبود رضایت کارمندان :دپارتمان HR در سازمان‌ها موظف است میزان رضایت کارکنان را به صورت دوره‌ای ارزیابی کند. این رضایت‌مندی تمام جنبه‌های شغلی؛ از محیط، وظایف و مسئولیت‌ها گرفته تا رضایت از مدیران و سرپرستان را شامل می‌شود. توجه به نیازها و مشکلات کارمندان و تلاش برای بهبود آن‌ها، نه تنها باعث ایجاد تعاملات مثبت و موثر درون‌سازمانی می‌شود، بلکهانگیزه کارمندان را برای ماندن در سازمان و بهتر انجام دادن وظایف خود بالا می‌برد.
  5. حفظ انگیزه : حفظ انگیزه همکاران یکی از وظایفی است که بر عهده واحدمدیریت منابع انسانی است. کسانی که در یک سازمان مشغول به کار و فعالیت هستند، به دلایل مختلف ممکن است از انگیزه‌ی کافی برای کار برخوردار نبوده یا انگیزه خود را از دست داده باشند. بسیاری از وظایف دیگری که بر عهده‌ی واحد منابع انسانی است،‌ بر ایجاد و حفظ و افزایش و یا کاهش انگیزه اعضای سازمان تاثیر دارد. نظام پاداش و پرداخت و جبران خدمات، نظام ارزیابی توانمندی‌ها، نظام جذب، فرایند ترک سازمان، همه و همه می‌توانند انگیزه کارکنان را افزایش یا کاهش دهند. با این وجود به دلیل اهمیت بالای بحث انگیزه، عموماً در فهرست وظایف واحد منابع انسانی، حفظ انگیزه کارکنان را هم فهرست می‌کنند. برخی منابع علمی هم، ترجیح می‌دهند حفظ انگیزه را نه به عنوان یکی از وظایف‌ بلکه به عنوان ماموریت واحد منابع انسانی مطرح کنند
  6. آموزش و توسعه کارکنان :یکی از وظایف منابع انسانی، ارزیابی کارکنان و شناسایی مهارت‌ها و آموزش‌های مورد نیاز هر کدام، جهت بهبود انجام وظایف‌شان است. همچنین لازم است از کافی بودن سطح مهارت‌ها و دانش کارمندان با توجه به سمت و وظایف‌شان مطلع شوند. پس از این ارزیابی، پیشنهاداتی برای آموزش و توسعه دانش و مهارت‌های کارکنان مطرح می‌شود. منابع انسانی تا حد ممکن سعی می‌کند آموزش را به صورت درون سازمانی و با کمک از نیروهای خبره انجام دهد، چرا که در این صورت در هزینه‌های سازمان به شدت صرفه‌جویی خواهد شد
  7. . فرآیند جذب و استخدام : از رایج‌ترین و شناخته شده‌ترین وظایف منابع انسانی، جذب و استخدام نیروی کار است. این وظیفه پیچیدگی‌های خاص خود را دارد، چرا که منابع انسانی خبره و متخصص، می‌تواند با استخدام بهترین و مناسب‌ترین افراد متناسب با نیازها، در رشد و پیشرفت سازمان نقشی اساسی ایفا کند
  8. رسیدگی به تعارضات : فارغ از سطح رضایت کارکنان، همواره ممکن است بحث یا تعارضاتی در سازمان شکل بگیرند. این نوع مسائل می‌توانند میان کارمندان با همکاران و مدیران خود یا حتی در رابطه با وظایف‌شان ایجاد شوند. یک متخصص HR لازم است به صورت هوشمندانه تعارضات را حل کند. این کار با برگرداندن روابط و انرژی مثبت به محیط کار، رضایت کارکنان را افزایش می‌دهد
  9. ارزیابی  عملکرد کارکنان :از دیگر وظایف دپارتمان منابع انسانی، توسعه یک سیستم مدیریت و ارزیابی عملکرد است. به کمک این سیستم، کارکنانی که عملکردی کمتر از حد استاندارد داشته و به سودآوری کسب و کار آسیب می‌رسانند شناسایی می‌شوند. از طرفی می‌توان برای کارکنانی که در سودآوری و رشد کسب و کار نقش عمده‌ای دارند، پاداش و مزایای ویژه‌ای در نظر گرفت. به زبان ساده، به کمک این سیستم عدالت در پرداخت حقوق و دستمزد اجرا می‌شود.

همچنین با این روش برخی کارمندان ممکن است به نامناسب بودن وظایف‌ خود نسبت به مهارت‌ها و توانایی‌های‌شان یا جایگاه نادرست خود پی برده و اقدامات لازم در جهت رفع این مشکلات انجام شود.
در این مقاله به صورت خلاصه از مهم‌ترین دلایل نیاز ویژه هر سازمان به واحد منابع انسانی متخصص نام برده شد. بدون شک منابع انسانی نقش مهمی در رشد و پایداری نظام یک سازمان ایفا می‌کند. به همین دلیل به عنوان صاحب یک کسب و کار باید استخدام افراد متخصص در این زمینه را در اولویت‌های خود قرار دهید.


آرشیو