پیام مؤسس

به نام خدا

پیام مؤسس

سال تحصیلی 1400 - 1399

دانش آموزان پر استعداد، با نشاط ، پر انرژی و هدفمند؛

پدران و مادران خردمند ، دور اندیش و آینده نگر؛

همکاران متخصص ، پر تلاش و سخت کوش ؛

همراهان ارجمند سروش ؛       سلام

امسال سی و دوّمین سال فعالیت مجتمع سروش را آغاز می کنیم.

از زمان شروع کار مجتمع تاکنون هر چه در این مسیر پیش‌تر رفتیم و با تجربه‌تر شدیم همراهانی خوب‌تر، صمیمی‌تر، تواناتر و امیدوارتر پیدا کردیم، و هر سال از سوی خانواده‌های آگاه و دوراندیش مورد استقبال بیشتری قرار گرفتیم و به موازات پیشرفت‌هایی که داشتیم و استقبال روزافزون اولیای دانش‌آموزان و حمایت‌های بی دریغ ایشان، تصمیم گرفتیم به درخواست هایشان برای توسعه و افزایش ظرفیت مدارس، پاسخ مثبت بدهیم و واحدهای جدیدی تأسیس نمائیم. خوشبختانه نه تنها در تهران که در شمال کشور (شهرستان تنکابن)  نیز زمینۀ توسعه و راه‌اندازی واحدهای آموزشی سروش به لطف الهی برایمان فراهم شد.

     ما نیز این گرایش و استقبال مردمی را به فال نیک گرفته و همۀ توان خود را به کار گرفتیم تا شرمندۀ اولیای عزیز و ارجمند نشویم. تا امروز که 31 سال از زمان تأسیس مجتمع گذشته، به لطف خدا توانسته‌ایم 6 واحد آموزشی از مقطع پیش‌دبستانی تا دبیرستان دورۀ دوم را در تهران و 6 واحد نیز در تنکابن راه‌اندازی و فعال نماییم. در حال حاضر، این واحدها مجموعأ پذیرای بیش‌از 2000 دانش‌آموز در سنین مختلف هستند و افتخار آن را داریم که در سالیان گذشته ضمن همراهی و ارتباط نزدیک و تجربۀ مستقیم فراز و نشیب‌‌های زندگی با حدّأقل 3 نسل از فرزندان این مرز و بوم در طول دوران رشد و بالندگی آن‌ها، توانسته‌ایم برای آموزش و پرورش بهتر مخاطبان خود، امکانات و استانداردهای زیر را در مجتمع فراهم و به‌روزرسانی کنیم:

1- استاندارد جهانی مدیریت کیفیت مراکز آموزشی (IWA2)

2- دریافت نشان درجه یک- رتبۀ یک در جریان درجه‌بندی مدارس غیردولتی از سوی وزارت آموزش و پرورش

3- تجهیز تمامی کلاس‌ها و فضاهای آموزشی به ابزار و وسایل هوشمند

4- آموزش حرفه‌ای مداوم مدیران، مشاوران  و معلّمان مجموعه توسط استادان عالی رتبۀ دانشگاهی و مؤلّفان کتاب‌های درسی   ( تا کنون بیش‌از 950 ساعت آموزش داشته‌ایم.)

5- آموزش زبان انگلیسی از مبتدی تا عالی همراه با مجوز تأیید و صدور مدارک بین‌المللی، همچنین تأسیس مؤسسة زبان سروش و تشکیل کلاس های پیشرفتة تخصصی

6- دریافت نمایندگی رسمی آموزش و برگزاری آزمون استاندارد بنیاد بین‌المللی ICDL

7- عضویت و فعالیت در انجمن بین‌المللی مدارس دوستی (Life Link)

8- برگزاری اردوهای مختلف آموزشی، فرهنگی و تربیتی در مراکز مهم زیارتی و سیاحتی مثل مشهد، شیراز، اصفهان، یزد و... در طول هر سال تحصیلی برای عموم دانش‌آموزان و نیز برگزاری اردوهای خارج از کشور و کمپ زبان آموزی انگلستان،سوئیس ،سوئد و ... در جریان برنامه‌های توسعۀ زبان آموزی برای دانش‌آموزان خاصّ که شرایط لازم برای اعزام را داشته باشند.

9- تأسیس موزة (گنجینة سروش)؛که نمایشگاه دائمی شاخص ها و نمادهای آموزش مدرسه ای در ایران، از تأسیس دارلفنون تا امروز، و تجربیات آموزشی- فرهنگی و افتخارات 30 سالة مجتمع آموزشی سروش است. (شعبه دوّم این موزه در تنکابن مراحل نهایی آماده سازی را طی می کند.)

عزیزان من؛ همراهان آگاه ، خوش فکر و آینده نگر سروش ؛

پدران ، مادران ، معلمان ، دانش آموزان

باید به این حقیقت اعتراف کنم ؛ که علیرغم همۀ  پیشرفت‌ های کمّی و کیفی که داشته‌ایم به هیچ وجه قانع نیستیم و تا رسیدن به شرایط مطلوب و ایده‌آل خود فاصلة زیادی داریم .......

ما از آغاز در پی آن بوده‌ایم که در مسیر شناخت استعدادها و قابلیت‌ های وجودی انسان برای رشد و کمال و پی‌گیری هدف‌های اساسی در تعلیم و تربیت وی (اعمّ از برنامه‌ریزی و اجرا)برای گروه‌های سنّی 5 تا 18 سال بهترین باشیم. همچنان برای تحقق این هدف سترگ در تلاش و تکاپوییم.  ما سرمایه‌های بزرگی برای پی‌گیری این هدف ارجمند داریم؛ سرمایه‌هایی چون قرآن کریم و منابع اصیل دینی و الگوهای بی‌نظیری چون معصومین (ع) و نیز، دست پروردگان برومند این مکتب؛ دانشمندان و فیلسوفان و ادیبان و معلّمان بزرگی همچون مولوی و سعدی و حافظ و فارابی و بوعلی و ملّاصدرا و دکتر حسابی و پروفسور سمیعی و ... سایر مشاهیر و فرهیختگان گذشته و معاصر ایرانی که هر یک مشعل فروزانی برای هدایت نسل‌های امروز و فردایمان افروخته دارند. این سرمایه‌های بزرگ معنوی در کنار تکنولوژی پیشرفتۀ آموزشی امروز دنیا شرایطی فراهم کرده که اگر بخواهیم  و مرد ره باشیم، می‌توانیم گام‌های بلندی در جهت توسعۀ انسانی دنیای امروز برداریم و پرورش نسلی بسیار نیک اندیش تر ،داناتر، تواناتر، شایسته‌تر، امیدوارتر، خیرخواه‌تر، خوش‌قول‌تر، اخلاقی‌تر و البته ثروتمندتر از گذشته را انتظار داشته باشیم. خوب است اشاره کنیم که برای تحقق این مقصود عالی طرح یک مدرسه (مجتمع) جامع و نزدیک به ایده آل را با تکیه بر تجربیات 30 ساله مدرسه داری و آگاهی از تحولات بیش از یک قرن اخیر آموزش و پرورش کشور تحولات آموزشی در جهان امروز از ژاپن تا فنلاند و همچنین بهره‌مندی از سند مترّقی تحول بنیادین آموزش و پرورش با عنوان «مدرسه زندگی» آماده کرده‌ایم که در صورت تهیه زمین مناسب، به سرعت آن را عملیاتی خواهیم کرد.

ما می‌توانیم این چشم‌انداز عالی و این ایده آلِ زیبا و درخشان را تحقق بخشیم، به شرط آنکه همه دست به دست هم دهیم و همراه و هم‌نفس؛ خانه و مدرسه و جامعه را به هم پیوند زنیم و در کنار یکدیگر برای توسعۀ دانایی‌ها و توانایی‌ها و فضایل انسانی در فرزندانمان مجاهدت و تلاش نماییم. و به جهان بشریّت خدمت کنیم.

                                                            به امید پروردگار بزرگ  

                                                                                   همت بلند دار که مردان روزگار

                                                                                  از همت بلند به جایی رسیده اند      

                                                                                               عبدا... شیرازی

                                                                                مؤسس و مدیر مجتمع آموزشی سروش                                                                                                                   


آرشیو