رویدادهای موزه فرهنگی سروش

به نام ایزد یکتا

مراسم « اهدای نشان زرّین استاد حسین وحیدی به مفاخر تعلیم و تربیت» که با عنوان «سروش شیدایی»، از سال گذشته، به افتخار 77 سال معلّمی عاشقانه، خستگی ناپذیر و انسان ساز استاد فقید، حسین وحیدی قزوینی، از سوی موزه آموزشی سروش در تهران برگزار شده است، امسال نیز، همزمان با سالروز ولادت آن آموزگار بزرگ و معلّم ماندگار، عصر روز دوشنبه 8 اسفندماه با حضور تعداد قابل توجّهی از اساتید و صاحبنظران حوزه تعلیم و تربیت کشور، در محل این موزه برگزار شد. در مراسم امسال به 3 تن از معلّمان برجسته، با انتخاب هیئت داوران، علاوه بر نشان زریّن، هدایای دیگری نیز تقدیم شد. عبداله شیرازی موسس مجتمع آموزشی و موزه سروش به خبرنگار ما گفت: بنا داریم با لطف خداوند در اسفندماه هر سال، این مراسم را هرچه باشکوه تر ، در گستره ای وسیع تر، و نهایتاً در سطح جهانی برگزار کنیم، و ضمن شناسائی معلّمان تأثیرگذار، این خدمتگزاران راستین فرهنگ و تمدن بشری، خدمات آنان را ارج نهیم، و گامی (ان شاءالله بلند) در جهت سپاسگزاری خوبان جهان برداریم.

 

 

9 بهمن ماه 1401 مراسم نکوداشت پیشکسوت فرهیخته پزشک عالیقدر استاد سرکار خانم دکتر طاهره خسروی در موزه ­ی آموزشی سروش و محل دبستان سروش 2 تنکابن  با حضور همکاران ایشان، مدیران و معاونین مدارس سروش تنکابن و عباس آباد، هیأت امنای موزه، گروهی از اهالی فرهنگ و ادب و علاقمندان به این استاد فرزانه برگزار خواهد شد.

 

 

به نام ایزد یکتا

در سیرت بزرگان

گرامیداشت استاد ایرج شهابی

مراسم بزرگداشت استاد ایرج شهابی (دبیر بازنشسته فیزیک) روز دوشنبه 30 آبان­ماه 1401 در محل موزه و دبستان سروش 2 با حضور شاگردان و همکاران ایشان، آقای ساسان خلعتبری، مدیر اداره آموزش و پرورش، آقای رحیم مشایی، رئیس اداره ­ی میراث فرهنگی، مدیران مدارس سروش و اعضای هیأت امنا موزه برگزار گردید.

    پیش از شروع برنامه، مهمانان به بازدید از موزه پرداختند. در ادامه، مراسم با قرائت قرآن و همچنین صحبت­های آقای عبدالله شیرازی، مؤسس مجتمع سروش، آغاز گردید. آقای حسین شعبانی رییس کانون بازنشستگان آموزش و پرورش به عنوان همکار و مهندس علی مغربی به عنوان یکی از شاگردان استاد شهابی به بیان خاطرات و خصایل ایشان پرداختند.

    مستندی کوتاه از استاد شهابی نیز در این مراسم به نمایش درآمد. هدایایی به رسم یادبود به استاد تقدیم شد و ایشان دقایقی بصورت مختصر خاطراتی را از دوران تحصیل خود نقل نمودند. در پایان عکسی از استاد و مهمانان مراسم به یادگار گرفته شد.

 

 

 

4 دی ماه 1401 مراسم نکوداشت مقام استاد دکتر حبیب اله مشایخی در موزه ­ی آموزشی سروش و محل دبستان سروش 2 تنکابن  با حضور همکاران ایشان، مدیران و معاونین مدارس سروش تنکابن و عباس آباد، هیأت امنای موزه، گروهی از اهالی فرهنگ و ادب و علاقمندان به این استاد فرزانه برگزار خواهد شد.

 

به نام ایزد یکتا

بازدید آقای مرتضی حاجی از موزه آموزشی سروش

روز یکشنبه مورخ 1401/09/13 آقای مرتضی حاجی وزیر پیشین آموزش و پرورش از موزه آموزشی سروش بازدید به عمل آوردند.

 

 

به نام ایزد یکتا

 

بازدید آقای مهراله رخشانی مهر از موزه آموزشی سروش

روز یکشنبه مورخ 1401/09/20 آقای مهراله رخشانی مهر عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س) از موزه آموزشی سروش بازدید به عمل آوردند.

 

 

به نام ایزد یکتا

 

بازدید رئیس موزه هنرهای معاصر تهران از موزه آموزشی سروش

روز یکشنبه مورخ 1401/09/20 آقای عبادرضا اسلامی رئیس موزه هنرهای معاصر تهران  از موزه آموزشی سروش بازدید به عمل آوردند.

در ادامه رئیس موزه هنرهای معاصر تهران ضمن بازدید از بخش های مختلف، آثار و اسناد و مجموعه دستاوردهای موزه را بسیار ارزشمند و برخی از آن ها را در نوع خود بی نظیر دانسته و آمادگی انجمن در جهت همکاری در جهت تحقق اهداف و برنامه های موزه آموزشی سروش را اعلام نمودند.

در پایان این دیدار جناب آقای اسلامی ، کتاب کارنامه ، فرهنگ دیداری کودکان ایران را جهت نگهداری به موزه هدیه نمودند.

 

به نام خداوند جان و خرد

 

دیدار آقای دکتر طهماسب مظاهری از موزه سروش

روز شنبه مصادف با بیست و یکم آبان ماه سال 1401 موزه سروش میزبان آقای دکتر طهماسب مظاهری استاد دانشگاه، وزیر اسبق امور اقتصادی و دارایی و از صاحب نظران موزه اقتصاد و بانکداری کشور بود.

در این دیدار که خانم روح انگیز نقدی از معلمان پیشکسوت و همسر آقای دکتر مظاهری و آقای منوچهر ناصرالملکی هم حضور داشتند، ابتدا آقای عبداله شیرازی رئیس هیات امنای موزه توضیحاتی پیرامون نحوه راه اندازی موزه و گردآوری اسناد و آثار مرتبط با حوزه تعلیم و تربیت و مدرسه داری کشور را ارئه نمودند. در ادامه آقای دکتر مظاهری مطالب مهمی از پیشینه و سوابق راه اندازی موزه های متنوع بنیاد مستضعفان و موزه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در زمان مسئولیت ایشان را بیان نمودند. ایشان خاطراتی شنیدنی نیز، از دوران تحصیل خود در دبیرستان البرز و شیوه مدیریت آموزشی زنده یاد دکتر محمد علی مجتهدی را مطرح نموده و کارکرد و تلاش ارزشمند موزه سروش را در حفظ، نگهداری و معرفی میراث فرهنگ و آموزش ایران زمین با اهمیت دانستند.

در پایان این دیدار ایشان، پایان نامه دوره دکترای مرحوم مجتهدی که در زمان حیات شان به آقای دکتر مظاهری هدیه داده بودند را جهت نگهداری به موزه سروش اهدا نمودند.

   

 

 

به نام ایزد یکتا

 

بازدید رئیس انجمن مجموعه داران کشور از موزه آموزشی سروش

روز شنبه مورخ 1401/08/14 آقای مهندس منوچهر لطفی رئیس انجمن مجموعه داران کشور از موزه آموزشی سروش بازدید به عمل آوردند. طی این دیدار که آقایان  منوچهر ناصرالملکی و محمدرضا جواهری از کارشناسان و صاحب‌نظران موزه حضور داشتند، آقای شیرازی رئیس هیئت امنای موزه توضیحاتی پیرامون تاریخچه راه اندازی موزه و گردآوری آثار، کتب و اسناد مرتبط با حوزه تعلیم و تربیت و مدرسه ارائه نمودند.

در ادامه رئیس انجمن مجموعه داران ضمن بازدید از بخش های مختلف، آثار و اسناد و مجموعه دستاوردهای موزه را بسیار ارزشمند و برخی از آن ها را در نوع خود بی نظیر دانسته و آمادگی انجمن در جهت همکاری در جهت تحقق اهداف و برنامه های موزه آموزشی سروش را اعلام نمودند.

در پایان این دیدار جناب آقای لطفی، یک نمونه‌ از کتاب درسی تعلیمات دینی مربوط به سال 1338 را جهت نگهداری به موزه هدیه نمودند.

   
   
فایل های ضمیمه شده

آرشیو